Filmový zápich

11. února 2009 v 14:40 | Dax |  MOZKOVNA !?
"Bezvýchodná prázdnota. Spousta lidí vidí prázdnotu, ale chce to mít skutečně žaludek, vidět i tu bezvýchodnost." (John Givins, Revolutionary road)

Včera jsem byl v kině. Zajímavé bylo, že mě doň pozvala přítelkyně, a já ani pořádně nevěděl na co jdu...Revolutionary road se ten film jmenoval.
Protože jsem si myslel, že to bude jakási romantická komedie, vyzbrojil jsem se do sálu specielním 24% pivem pro případ nedostatku zábavy. Mám na filmy úplně jiný názor než A. a většinou se neshodneme žánrově ani obsahově.
Ovšem toto byla VELIKÁ vyjímka (ta velká písmena jsou zasloužená), protože film mě jak dějově, tak myšlenkově velice zaujal a výkony všech herců ( já osobně upozorňuji na postavu nervově zhrouceného intelektuála Johna) hodnotím maximální možnou metou, ať už to znamená cokoliv.
O ději filmu se rozepisovat nebudu, protože je možno si ho přečíst na mnoha serverech, ovšem myšlenka filmu za zamyšlení rozhodně stojí.

Jednak film ukazuje, že odhodlání všech členů dané skupiny dokáže překonat společenská klišé, předsudky a zavedené způsoby, jestliže členové skupiny zůstávají jednotní a při sobě.
Z filmu jsem hodně cítil Coelhovskou myšlenku Alchymisty: "Když něco chceš, celý vesmír se spojí, aby Ti pomohl na Cestě k Tvému snu. Ale jestliže sejdeš z Cesty, postupně ztratíš vše..." Což se tady objevuje opravdu až brutálně a přitom nikterak nereálně.
Věta: "Žít tak, jak chceš, vyžaduje velkou odvahu", která zazněla z úst Kate k Leovi (a mně do duše), tu ukazuje, jak veliká pravda to je, a kolik svodů na Cestě za svým způsobem života může být reálně, nebo si lze vytvořit. Když si uvědomím, že se děj odehrává v raných padesátých letech, tedy časech prvních Beatniků, smekám před jejich odvahou vyvazovat se z konvencí.
Taky se mi líbilo, jakým způsobem film ukazuje, jak odlišné vnímání reality můžou mít lidé žijící vedle sebe a jak si tu "svoji" realitu vykládají. Krásně je to vidět právě na rozhovoru "blázna" Johna s Frankem. Blázni možná vidí vše mnohem jasněji...
A v neposlední řadě je tu jasně vidět, jak strašně si dokážou ubližovat dva lidé...

Film můžu jenom doporučit. I to pivko...


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marylin M. Marylin M. | Web | 15. února 2009 v 7:31 | Reagovat

To zní dost zajímavě... Zvlášť možnost spojení s Alchymistou (na kterého si v nejbližší době brousím tesáky).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama